Sezon infekcyjny tuż, tuż

Kiedy za oknem upał nie myślimy jeszcze o zbliżającym się sezonie infekcyjnym. To błąd – teraz właśnie jest czas, aby odpowiednio się do niego przygotować. 

zdj. AdobeStock, Robert Kneschke
zdj. AdobeStock, Robert Kneschke

Zmienne warunki atmosferyczne oraz wzrost wilgotności powietrza sprawiają, że nasz organizm staje się bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje.

A zdaniem ekspertów ten sezon będzie inny niż poprzednie – zacznie się wcześniej, a szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października.

„Jest ich więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego czy dwa lata temu, ale może to też wynikać stąd, że wcześniej przechodzi fala” – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.  

Choć trwają prace nad zlikwidowaniem barier i wypracowaniem odpowiednich zmian w systemie szczepień, prawdopodobnie  pierwsze trzy miesiące sezonu  szczepień będą jeszcze realizowane w ramach starego systemu. 

Czyli: pacjent będzie musiał uzyskać receptę refundowaną od lekarza i udać się do punktu szczepień z wcześniej uzyskaną szczepionką.
Według zapowiedzi MZ jeszcze w tym sezonie ma to ulec zmianie: mając farmaceutyczną receptę refundowaną szczepienie będzie można zrealizować na jednej wizycie w aptece.

Szczepienia najskuteczniejsze!

Jak przypominają epidemiolodzy dostępne dowody naukowe i rekomendacje wskazują jednoznacznie, że szczepienie jest najlepszym środkiem zmniejszającym ryzyko zachorowania na grypę sezonową.

Infografika/PAP

Wróżenie z pogody: kiedy przyjdzie grypa?

Czy można przewidywać, kiedy nastąpi wzrost zachorowań na grypę? Tak - istnieją zależności pomiędzy pogodą a rodzajem chorób, na które zapadają ludzie w naszej strefie klimatycznej.

W związku z przesłankami epidemiologicznymi szczepienie przeciw grypie zalecane jest wszystkim osobom od ukończenia 6. miesiąca życia, w szczególności:

•    zdrowym dzieciom od ukończenia 6. miesiąca życia do 18. roku życia,
•    osobom w wieku powyżej 55 lat,
•    osobom mającym bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z dziećmi w wieku do ukończenia 6. miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi (w ramach tzw. strategii kokonowej szczepień),
•    pracownikom ochrony zdrowia,
•    pracownikom szkół, handlu, transportu i funkcjonariuszom policji, wojska, straży granicznej i straży pożarnej.

W sezonie infekcyjnym 2023/2024 z bezpłatnych szczepień przeciw grypie mogą skorzystać dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18. roku życia, osoby 65+ oraz kobiety w ciąży. Z kolei osoby dorosłe w wieku 18-64 lata mogą skorzystać z 50-procentowej refundacji.

Różne choroby jednocześnie

Niestety w Polsce bardzo szybko rośnie liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień. Według danych NIZP-PZH w 2022 r. liczba odmów przekroczyła 70 tys. Na szczepienia ochronne przeznacza się w naszym kraju zaledwie 1 euro na głowę mieszkańca, czyli najmniej spośród wszystkich krajów Europy o podobnym PKB. 

Dlatego eksperci apelują m.in. o powszechny dostęp do szczepień na każdym etapie życia, wprowadzenie nowych sposobów finansowania programów szczepień, ułatwienie dostępu do szczepień oraz rozwój programu szczepień ochronnych dla dorosłych. Członkowie Rady Naukowej Programu przedstawili szereg rozwiązań w dokumencie „Strategia dla szczepień 2030”.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Szczepienie przeciwko grypie: podejmij świadomą decyzję

Zaszczepiłeś się rok temu i zachorowałeś. Jesteś w ciąży i boisz się, że szczepionka zaszkodzi dziecku. Poznaj fakty o szczepieniach przeciwko grypie, by podjąć świadomą decyzję.

Jednym ze sposobów walki z malejącą liczbą szczepień ma być wprowadzenie tzw. kadministracji, czyli podawania kilku szczepionek na jednej wizycie. Tak mogłyby być podawane  szczepionki  przeciwko grypie, COVID-19, pneumokokom, RSV oraz krztuściowi. 

„Kadministracja zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta  przeciwko chorobom infekcyjnym. Ma to szczególne znaczenia w profilaktyce zakażeń układu oddechowego w populacji dorosłych” – wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM. 

Takie rozwiązanie stosuje się w pediatrii i medycynie podróży już od kilkudziesięciu lat. 

„To ułatwia proces szczepienia, zwiększa akceptację i odsetek zaszczepionych pacjentów, szczególnie jeśli ponowne zgłoszenie się pacjenta jest niepewne lub jeśli narażony jest on na bezpośrednie ryzyko chorób” – podkreśla prof. Adam Antczak. 

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

konferencja „Gotowi na sezon”, która odbyła się 29.08.2024r. w Centrum Prasowym PAP

https://www.gov.pl/web/psse-poznan/sezon-infekcyjny-20232024

Strategia dla Szczepień

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/magdagalkiewicz

    Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

    Zgodnie z dzisiejszym alertem RCB popołudniu możemy spodziewać się opadów marznącego deszczu lub mżawki. Może być niebezpiecznie - ortopedzi radzą, by poruszając się po śliskiej nawierzchni, naśladować… pingwiny. Dzięki temu będziemy bezpieczniejsi na śliskim chodniku.

  • Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

  • Karta EKUZ – zdrowotny paszport

  • Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

  • AdobeStock

    Nieśmiałość można zwalczyć

    Zdarza ci się czerwienić i pocić w obecności innych? Czujesz się niezręcznie w relacjach z innymi? Trzęsą ci się ręce, kiedy musisz coś publicznie powiedzieć? Po prostu jesteś nieśmiały. Choć nieśmiałość może utrudniać życie, to wcale nie jest złą cechą. Zwłaszcza 14 stycznia, gdy odchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych.

  • Somnifobia – lęk przed snem 

  • Uważaj na zimno